Jeżeli prowadzicie działalność związaną z branżą turystyczną lub hotelarską, to COVID-19 na pewno dał Wam mocno popalić. Wszyscy rezygnują z wakacji, hotele są zamykane, loty odwoływane i nie wiadomo kiedy będzie poprawa. W Tarczy Antykryzysowej znalazło się zwolnienie z czynszu i pomoc dla turystyki, hotelarstwa, jednak trzeba jednak przyznać, że nie są one atrakcyjne.
Zwolnienie z czynszu i pomoc dla turystyki
Z artykułu dowiecie się:
- na czym polega zwolnienie z płacenia czynszu w galeriach handlowych
- jaką propozycję przygotowano dla branży turystycznej, hotelarskiej, rozrywkowej, kulturowej i sportowej
- czy można prowadzić salony kosmetyczne.
Napisałem również artykuły o:
- pomocy dla przedsiębiorców – dofinansowanie wynagrodzenia pracowników
- zwolnieniu z ZUS, świadczeniu postojowym i pożyczce 5 000 zł.
Zapraszam do kontaktu mailowego m.kozlowski@ewslegal.pl lub telefonicznego 531 374 466, jeżeli potrzebujecie pomocy.
Brak opłat za czynsz w galeriach handlowych
Jak wiadomo, większość sklepów w galeriach handlowych nie funkcjonuje, ponieważ jest zakaz. Otwarte mogą być tylko apteki, pralnie czy sklepy spożywcze.
Mimo tego, właściciele sklepów muszą płacić czynsz za wynajmowane lokale w galeriach handlowych. Kiedy wprowadzono zakaz, sporo osób chciało dowiedzieć się czy jest możliwość niepłacenia czynszu za lokal.
Bardzo często powoływano się na art. 3571 kodeksu cywilnego, czyli tzw. zasadę rebus sic stantibus, z której wynika, że:
Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.
Najemcy chcieli renegocjować umowy i powoływali się właśnie na ten przepis. Tylko należy zwrócić uwagę, że o zmianach w umowie, na podstawie tego przepisu, decyduje sąd. W razie braku porozumienia, pozostała by droga sądowa, a to by trwało.
Ze specustawy (art. 15 ze) wynika, że:
W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 zgodnie z właściwymi przepisami, wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej (umowy).
Na szczęście, najemca nie będzie musiał pokrywać kosztów najmu w czasie zakazu prowadzenia działalności.
Jest warunek! Dotyczy to tylko obiektów handlowych powyżej 2000 m2.
Najemca musi także złożyć bezwarunkową i wiążącą ofertę wynajmującemu przedłużenia najmu na dotychczasowych warunkach. Okres przedłużenia ma wynosić tyle ile trwa zakaz handlu plus dodatkowe sześć miesięcy.
Bardzo ważne jest to, aby oferta została złożona w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu. Jeżeli taka oferta nie zostanie złożona w terminie, trzeba będzie zapłacić czynsz za okres zakazu handlu.
Informacje dla branży beauty
Minister Rozwoju (Jadwiga Emilewicz), w swoim wystąpieniu z 25 marca 2020 r., powiedziała, że branża beauty może normalnie działać. Poprosiła również inspektora sanitarnego, żeby przygotował broszurę oraz znaną aktorkę, żeby pokazała jak można bezpiecznie świadczyć usługi kosmetyczne i inne…
Ciekawe stanowisko przedstawił Główny Inspektor Sanitarny. Uważa on, że usługi kosmetyczne mogą być świadczone, ale należy zachować bezpieczne 1,5 m od klientek… Także drogie Panie – do dzieła.
Rozwiązania dla branży turystycznej, hotelarskiej, rozrywkowej.
Jeżeli zajmujecie się branżą hotelarską, turystyczną, transportem turystycznym lub jesteście przedsiębiorcami prowadzącymi działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizującymi wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, to… konkretna oferta propozycji będzie gotowa za kilka tygodni.
Na pewno ministerstwo poprosiło o to, aby dla tych firm zwrot VAT nastąpił szybciej.
Jednak w ustawie „tarczy antykryzysowej” znajdują się już konkretne propozycje, ale wydaje mi się, że zbyt wiele nie wnoszą.
Wydłużono 14dniowy termin na zwrot pieniędzy klientowi za anulację wyjazdu czy odwołania innego wydarzenia przez przedsiębiorcą. Będzie wynosił 180 dni.
Dodatkowo można zaproponować klientowi voucher do wykorzystania w innym terminie. Klient będzie mógł go wykorzystać w ciągu roku, licząc od dnia, w którym miała odbyć się impreza turystyczna. Klient jednak nie ma obowiązki zgodzenia się na to.
Minister Jadwiga Emilewicz wspomniała także o bonie turystycznym, ale pewnie za kilka tygodni dowiemy się o co z nim chodzi.
Pamiętajcie, że rozwiązania przewidziane dla pracodawców i pracowników (również osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych) odnoszą się do tych branż. Możecie o nich przeczytać np. tutaj.
Mają również nastąpić zmiany w płatnościach do funduszu gwarancyjnego.
Zwolnienie z czynszu i pomoc dla turystyki – podsumowanie
Minister Rozwoju zapowiedziała, że konkretna pomoc dla branży turystycznej, hotelarskiej czy rozrywkowej ma się pojawić później.
Tarcza Antykryzysowa pewnie jeszcze kilka razy będzie zmieniana, ponieważ nie jest to doskonały akt legislacyjny. Obecnie skupiono się na pomocy związanej ze zwolnieniem z ZUS, świadczeniem postojowym czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.
Teraz można liczyć na:
- Zwolnienie z płacenia czynszu w galeriach handlowych za lokale.
- Wydłużenie zwrotu pieniędzy za anulowanie wycieczki do 180 dni.
- Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.
- Zwolnienie z ZUS.
- Świadczenia postojowe.
Zapraszam do kontaktu mailowego m.kozlowski@ewslegal.pl lub telefonicznego 531 374 466, jeżeli potrzebujecie pomocy.
Related Posts
- Pomoc dla przedsiębiorców - Tarcza Antykryzysowa
Pomoc dla przedsiębiorców - Tarcza Antykryzysowa. Jeżeli jesteście przedsiębiorcami lub pracownikami, to na pewno dotknęła…
- Zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej przysługuje osobom najbliższym zmarłego w wyniku np. błędu medycznego lub…
- Zwolnienie lekarskie w czasie urlopu
Dzisiaj trochę nietypowo, bo o prawie pracy. Zwolnienie lekarskie w czasie urlopu jest koszmarem dla…