Marcin Kozłowski

Zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka

Zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej przysługuje osobom najbliższym zmarłego w wyniku np. błędu medycznego lub wypadku komunikacyjnego. Niedawno Sąd Najwyższy stwierdził, że zadośćuczynienie przysługuje również osobom najbliższym dziecka, które z czyjejś winy doznało ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wydaje się, że zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka będzie można łatwiej uzyskać.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Co do zasady, zgodnie z art. 446 § 4 k.c., sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Krzywdą jest tzw. szkoda niemajątkowa. Rozumiemy przez nią ból psychiczny, cierpienie, smutek, który odczuwa się po utracie bliskiej osoby. Jej stopień oceniają sądy, indywidualnie w każdej sprawie.

Pisałem o tym w artykule o zadośćuczynieniu za śmierć osoby bliskiej, do którego odsyłam.

Zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka

Sąd Najwyższy stwierdził, że zadośćuczynienie przysługuje również rodzicom w przypadku ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu ich dziecka.

W sprawie, którą zajmował się sąd, dziecko doznało ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu, a więzi rodzinne zostały w sposób bardzo poważny naruszone. Dziecko jest niepełnosprawne, rodzice nie mogą nawiązać więzi takich jak w przypadku zdrowego dziecka.

Naruszenie dobra osobistego

Uchwały Sądu Najwyższego nie zostały jeszcze uzasadnione, ale powinno to niedługo nastąpić. Sądy będą mogły przyznawać zadośćuczynienie najbliższym osobom poszkodowanych, na podstawie art. 448 k.c.

Zgodnie z tym artykułem, w razie naruszenia dobra osobistego (np. niemożność kształtowania prawidłowych więzi rodzinnych), sąd może przyznać zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, osobie czyje dobro osobiste zostało naruszone.

Bez wątpienia rodzice są najbliższymi osobami dziecka. Zadośćuczynienie dla rodziców za szkodę dziecka (w postaci ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu) przysługuje i mogą oni żądać zapłaty odpowiedniej kwoty. Rodzice niepełnosprawnego dziecka nie mogą nawiązać prawidłowych więzi rodzinnych (a jest to dobro osobiste i prawo każdego człowieka) i jest to podstawa do żądania zadośćuczynienia.

Sprawy o zadośćuczynienie dla osób najbliższych nie są łatwymi sprawami dla ich uczestników. Konieczne jest przedstawienie relacji występujących między osobami, co często wiąże się z emocjonalnymi wystąpieniami w sądzie. Niestety, jest to nieuniknione, aby móc w ogóle uzyskać zadośćuczynienie w takiej sytuacji. Na szczęście, sędziowie zajmujący się tego typu sprawami są przyzwyczajeni do tego, że bliscy przeżywają swoje wystąpienia. Sędziowie z reguły są wyrozumiali i wiedzą jakie zadawać pytania, aby uzyskać jak najwięcej informacji w sprawie.

Jako profesjonalny pełnomocnik wielokrotnie reprezentowałem osoby występujące w sprawach o zadośćuczynienie. W razie pytań, możecie do mnie pisać na maila wykorzystując formularz kontaktowy na blogu. Odpowiem na Wasze pytania i wyjaśnię wszystkie wątpliwości.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.