Marcin Kozłowski

Darmowa kopia dokumentacji medycznej

W ostatnią sobotę zaszła istotna zmiana w udostępnianiu dokumentacji medycznej przez podmioty medyczne i obecnie pierwsza kopia dokumentacji medycznej musi być udostępniona za darmo. Wcześniej pobierano ustaloną przez szpitale opłatę, jednak teraz to się zmieniło. Po wejściu RODO powstały rozbieżności co do udostępniania dokumentacji medycznej. Inne zdanie zajmował Rzecznik Praw Pacjenta, a inne Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Teraz darmowa kopia dokumentacji medycznej stała się faktem.

Prawo do dokumentacji medycznej

Prawo pacjenta do udostępnienia mu dokumentacji medycznej jest zagwarantowane od dawna, jednak często pacjenci o tym nie wiedzą.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat udostępniania dokumentacji medycznej, zapraszam do moich poprzednich wpisów:

Udostępnianie dokumentacji medycznej ubezpieczycielom.

Sprzeciw pacjenta na ujawnienie tajemnicy medycznej.

Należy również pamiętać, że dane zawarte w dokumentacji medycznej objęte są tajemnicą medyczną i nie wolno ich ujawniać.

Jeżeli pacjenta chce uzyskać swoją dokumentację medyczną, musi udać się do podmiotu, który ją posiada i o to poprosić. Obowiązkiem podmiotu (np. szpitala) jest przygotowanie i wydanie dokumentacji dotyczącej danego pacjenta.

Darmowa kopia dokumentacji medycznej

Jak już wcześniej pisałem, po wejściu RODO powstała rozbieżność, czy pacjent ma prawo do darmowej pierwszej kopii dokumentacji medycznej. Inne zdania mieli nawet Rzecznik Praw Pacjenta i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czyli dwa najbardziej zaangażowane podmioty w tym temacie.

Na szczęście, ustawodawca niedawno rozstrzygnął tę wątpliwość i uznał, że pacjentowi należy się darmowa kopia dokumentacji medycznej. Należy zaznaczyć, że darmowa będzie tylko pierwsza kopia, natomiast kolejne będą płatne. Zgodnie z prawem, podmiot medyczny ma prawo pobierać opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi.

Oczywiście, są przypadki, w których nie ma możliwości pobrania opłaty.

Brak opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej

Podmiot medyczny nie pobiera opłaty w przypadku:

 1. gdy udostępnia ją pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w postaci:
  • wyciągu,
  • odpisu,
  • kopii,
  • wydruku,
  • skanu,
  • na informatycznym nośniku
 2. udostępnienia dokumentacji w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
 3. udostępnienia dokumentacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych.

Utrudnienia dla podmiotów medycznych

Darmowa kopia dokumentacji medycznej na pewno jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, ponieważ nie będą musieli za nią płacić.

Placówkom medycznym przybywa kolejny obowiązek (i koszty), z którego będą musiały się wywiązać. Jeżeli zgłosi się pacjent z wnioskiem o darmową kopię dokumentacji medycznej, placówki będą musiały ją sporządzić i wydać.

Odmowa wydania dokumentacji medycznej pacjentowi naruszy jego prawa i może to mieć poważne konsekwencje dla takiej placówki.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.