Marcin Kozłowski

Zwrot pieniędzy za prywatne leczenie

Chcąc dochodzić odszkodowania za błędy medyczne warto zbierać rachunki, które dotyczą poniesionych kosztów np. prywatnego leczenia, wydatków na leki, opiekę, dojazdów do lekarza. Mogą się one przydać podczas procesu, kiedy będziemy chcieli wykazać jakie ponieśliśmy koszty leczenia. Warto wiedzieć, że możemy dochodzić zwrotu pieniędzy za prywatne leczenie, o czym często zapominamy.

Na blogu już kiedyś już pisałem o roszczeniach poszkodowanych – zapraszam do zapoznania się z wpisem 🙂

Dzisiaj jedynie wspomnę o pewnej uchwale Sądu Najwyższego, skutkiem której pacjentom łatwiej będzie uzyskać zwrot pieniędzy za prywatne leczenie.

Zwrot pieniędzy za prywatne leczenie

19 maja 2016 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę w składzie siedmiu sędziów (sygnatura III CZP 63/15), w  której stwierdził:

 

Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).

 

Sąd odniósł się jedynie do posiadaczy pojazdów mechanicznych, ponieważ z pytaniem wystąpił Rzecznik Ubezpieczonych. Nie widzę jednak większych przeszkód, żeby móc powoływać się na powyższą uchwałę w sprawach o błędy medyczne.

Czy mamy obowiązek leczenia się w publicznych placówkach?

Zdarza się, że ubezpieczyciele kwestionują zasadność pokrywania kosztów prywatnego leczenia, ponieważ uważają, że poszkodowany mógł leczyć się za darmo na NFZ. Co jednak, jeżeli prywatne leczenie jest szybsze? A co do zasady tak jest.

Należy pamiętać, że poniesione koszty powinny być niezbędne – o tym co jest niezbędne zadecyduje sąd. Jednak to poszkodowany (powód) musi udowodnić niezbędność, celowość lub zasadność poniesionych kosztów.

Pamiętajmy!

Skoro domagamy się czegoś przed sądem, musimy przedstawić fakty, dowody, które potwierdzają nasze stanowisko. Jest to nasz obowiązek, nikt za nas tego nie zrobi.

Wydaje się, że teraz zwrot pieniędzy za prywatne leczenie może być łatwiejszy – na pewno poszkodowani mają asa w rękawie, z którego warto skorzystać.

Jeżeli masz pytania dotyczące wpisu lub innego problemu, zapraszam do kontaktu – wystarczy wypełnić znajdujący się tam formularz.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.