Marcin Kozłowski

Praca zdalna a koronawirus

praca zdalna a koronawirus

Praca zdalna a koronawirus? Tak, ma to ze sobą związek. W związku z możliwością zarażenia się koronawirusem polski ustawodawca przyjął niedawno specustawę dotyczącą koronawirusa. Jest w niej zapisana możliwość polecenia wykonywania pracy pracownikowi w formie pracy zdalnej. W obecnej sytuacji jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w miejscach pracy mamy spore skupiska ludzi. Pamiętajmy również, że praca zdalna to co innego niż telepraca. Wyjaśnię na czym polegają różnice.

Praca zdalna a koronawirus

Nowy wirus zmusił nas to przeorganizowania naszego życia i podjęcia radykalnych kroków m.in. w pracy. Specustawa uprawnia pracodawców do wysyłania pracowników do pracy w domu i wykonywania swoich pracowniczych obowiązków w formie pracy zdalnej.

Nie jest to nowe rozwiązanie, ponieważ wielu pracowników korporacji w taki właśnie sposób wykonuje swoje obowiązki.

Dla niektórych to jednak nadal nowość, dlatego przygotowałem ten materiał. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się m.in.:

  1. czym jest praca zdalna,
  2. kiedy można polecić wykonywanie pracy w formie pracy zdalnej,
  3. czy wynagrodzenie za pracę zdalną jest mniejsze,
  4. jakie niesie ze sobą ryzyko praca zdalna,
  5. czym jest telepraca,
  6. jaka jest różnica między pracą zdalną a telepracą.

Zanim przejdziesz dalej, to zachęcam do zapoznania się z moim e-bookiem dotyczącym tajemnicy medycznej.

Czym jest praca zdalna?

Dla niektórych osób praca zdalna (tzw. home office) jest nowością, ponieważ są przyzwyczajeni do wykonywania pracy na miejscu, „od do” i po 8 godzinach (lub innym określonym czasie) wracają do domów. Takie osoby mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do pracy zdalnej i jej wykonywaniem, ponieważ wymaga ona sporej motywacji i skupienia się na pracy, a nie na obowiązkach domowych. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji, również zostały pozamykane przedszkola i szkoły – coś trzeba zrobić z dziećmi, a one potrafią zająć nam czas.

Piszę o tym, ponieważ wykonując pracę zdalną będziemy ją wykonywać najczęściej w domu, w którym mogą być inni domownicy i ci mniejsi mogą uznać, że skoro jesteśmy w domu, to mamy dla nich czas. Musimy potrafić to zrozumieć i jakoś się zorganizować.

Zresztą, starsi domownicy też mogą nie rozumieć pracy zdalnej i myśleć, że skoro pracujemy w domu, to mamy czas na wszystko 😉

Zgodnie z art. 3 specustawy o koronawirusie:

W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Praca zdalna to wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania np. w domu, hotelu lub na plaży.

Pracodawca nie ma obowiązku wysłania pracownika do takiej pracy, a pracownik nie może żądać i twierdzić, że pracodawca musi go wysłać. Ustawa daje pracodawcy tylko prawo, a nie obowiązek. To co zrobi pracodawca zależy od jego woli.

Praktyczne rady

Jeżeli jesteście pracodawcami i nagle okazało się, że musicie wysłać pracowników do pracy zdalnej, to warto udzielić kilku rad swoim pracownikom.

Przede wszystkim niech spróbują oddzielić pracę od obowiązków rodzinnych. Jeżeli jest możliwość, to warto wydzielić w mieszkaniu pomieszczenie do pracy i tam wykonywać pracę, a nie w salonie.

Warto również, żeby pracownicy ze sobą rozmawiali, komunikowali się i próbowali wykonywać swoje wspólne obowiązki razem na odległość.

Jeżeli uważacie, że pracownik może poczuć zbyt dużą swobodę w domu, to może trzeba rozważyć, żeby raportował swoje postępy w pracy.

Czy pracownik może nie zgodzić się na pracę zdalną?

Jeżeli pracodawca wyśle pracownika do pracy zdalnej, to pracownik nie może jej odmówić. Jest zobowiązany do wykonania polecenia pracodawcy.

Po stronie pracodawcy leże umożliwienie wykonywania pracy pracownikowi. Musi mu zorganizować sprzęt i wszystkie inne materiały, które są potrzebne do wykonywania takiej pracy. Oczywiście, wszystko zależy od specyfiki pracy.

Wynagrodzenie za pracę zdalną

Pracownik nie musi się obawiać, że ostanie niższe wynagrodzenie za swoją pracę. Nie ma takiej możliwości. Za pracę zdalną należy się takie samo wynagrodzenie jak za pracę w siedzibie firmy.

Jeżeli jakiś pracodawca będzie twierdził inaczej, dajcie mu namiar na ten artykuł 😊

Co to jest telepraca?

Telepraca jest uregulowana w kodeksie pracy i możemy z niego wyczytać:

Art. 675

§ 1. Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca).

§  2. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Pracownik, który wykonuje telepracę robi to poza zakładem pracy i wykorzystuje do tego środki komunikacji elektronicznej. Jest to taka sama praca jak praca wykonywana na miejscu, a telepracownik nie może być gorzej traktowany niż inni pracownicy.

Pracownik komunikuje się ze swoim pracodawcą i innymi pracownikami za pomocą telefonów, wideokonferencji lub przez Internet.

Istotne jest to, że na telepracę zgodę musi wyrazić pracownik – pracodawca nie może go zmusić do tego. Odmowa nie może nieść za sobą negatywnych konsekwencji dla pracownika.

Różnica między pracą zdalną a telepracą

Praca zdalna (home office) jest szerszym pojęciem niż telepraca – nie jest ona ograniczona do wykonywania jej tylko z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Praca zdalna nie jest też uregulowana w kodeksie pracy, a telepraca tak. Wydaje się, że ustawodawca powinien się za to wreszcie zabrać, bo jeden przepis w specustawie nie wystarczy.

Kolejną różnicą jest to, że na pracę zdalną pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika, a do telepracy tak.

Zalety pracy zdalnej i telepracy

Bez wątpienia obie formy pracy mają sporo zalet.

Pozwalają zorganizować sobie odpowiednio czas, pracownik nie marnuje czasu na dojazdy do pracy.

Tego typu praca jest dobrym rozwiązaniem np. dla kobiet, które wychowują dzieci i nie mają ich z kim zostawić. Obecnie zostały zamknięty przedszkola i szkoły, więc na pewno nie jednej osobie się taka praca ułatwi życie.

Jest to także dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które mają ograniczone możliwości ruchowe. Z udogodnień mogą skorzystać także osoby opiekujące się starszymi członkami rodziny.

Podsumowanie

Praca zdalna a koronawirus – niestety, aktualnie ma to spory związek ze sobą. Kiedyś głównie pracownicy korporacji i freelenacerzy wykonywali w taki sposób swoje obowiązki, teraz mogą zostać do tego zmuszeni pozostali pracownicy.

Mam nadzieję, że w jasny sposób wyjaśniłem na czym polega praca zdalna oraz telepraca. Poniżej krótkie podsumowanie całego artykułu.

  1. Praca zdalna to wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania np. w domu, hotelu lub na plaży.
  2. Pracodawca nie ma obowiązku zlecenia pracownikowi wykonywania pracy w domu – zależy to od jego woli.
  3. Telepraca jest to forma pracy wykonywanej regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
  4. Na wykonywanie pracy w formie telepracy pracownik musi się zgodzić – pracodawca nie może wydać mu odgórnie takiego nakazu.
  5. Wynagrodzenie za pracę zdalną i telepracę nie może być niższe tylko dlatego, że jest wykonywane poza miejscem zakładu pracy – taki pracownik nie może być dyskryminowany.
  6. Praca zdalna (home office) jest pojęciem szerszym niż telepraca, ponieważ można ją również wykonywać za pomocą innych środków niż tylko komunikacji elektronicznej i nie tylko w domu.
  7. Telepraca jest uregulowana w kodeksie pracy, a praca zdalna nie.

Jeżeli macie pytania, zapraszam do kontaktu.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.