Marcin Kozłowski

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy

Kiedy wszyscy będą świętować drugi dzień setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, personel medyczny zacznie kolejny dzień pracy. Tak zdecydowali dzisiaj politycy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy.

W ostatnich latach zostaliśmy przyzwyczajeni do szybkiego uchwalania ustaw przez rządzących, ale takiej niespodzianki jak dzień wolny 12 listopada nikt się nie spodziewał.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy

Zgodnie z art. 2 ustawy:

Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

Oznacza to, że w najbliższy poniedziałek nie idziemy do pracy, a odpoczywamy.

Były Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że są święta (Boże Narodzenie i Wielkanoc), które świętujemy przez dwa dni, więc raz na sto lat święto niepodległości może również potrwać dwa dni.

Szpitale pracują normalnie

Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na świętowanie.

Ustawa przewiduje, że szpitale oraz przychodnie specjalistyczne, które są finansowane ze środków NFZ pracują.

Dyżurujące apteki również mają pracować normalnie.

Co z zakazem handlu?

Pierwotnie w ustawie przewidywano, że będzie można handlować w ten dzień, jednak wprowadzono poprawkę i wykreślono ten artykuł. Zorientowana się, że ustawa… dyskryminuje pracowników handlu. Galerie handlowe będą nieczynne, więc zakupów nie zrobimy.

Czy będzie wolna Wigilia dla szpitali?

Raczej nie, ale kto wie? Politycy mają jeszcze sporo czasu, aby napisać ustawę, przeprowadzić debatę, wprowadzić poprawki i ją przegłosować.

A teraz poważnie. Porozumienie Rezydentów zaproponowało, żeby szpitale nie pracowały w Wigilię, skoro mają pracować 12 listopada, kiedy wszyscy inni będą świętować. Nie znaleźli jednak sprzymierzeńców wśród swoich kolegów lekarzy polityków partii rządzącej.

Wydaje się, że młodzi lekarze w ostatnich miesiącach mają pod górkę z politykami.

Kontrowersje

Jest ich sporo m.in. sposób i tempo wprowadzonych przepisów. Pracodawcy narzekają, że stracą sporo pieniędzy (szacuje się, że polska gospodarka straci ok 6,5 mld zł). Brak odbiorów towarów, przesunięte spotkania, negocjacje.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że 12 listopada 2018 r. miałem iść na rozprawę. Jeżeli świadek znowu by się nie pojawił, sąd zamknąłby rozprawę i wyznaczyłby termin publikacji wyroku. Dzisiaj przyszła informacja z sądu o odwołaniu rozprawy 12 listopada 2018 r. – nowy termin to… koniec lutego 2019 r.

Podsumowanie

Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy.

Szpitale będą pracować, niektóre apteki również.

Pracownicy związani z handlem ostatecznie mają wolne.

Nie jestem wielkim przeciwnikiem ustanawiania kolejnego dnia wolnym od pracy, ale to w jaki sposób został wprowadzony jest kuriozalny. Politycy od dawna wiedzieli, że w tym roku mamy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Można było to przemyśleć i wprowadzić na spokojnie kilka miesięcy wcześniej.

Jeżeli mało Wam RODO… zachęcam to przeczytania mojego poprzedniego wpisu na temat danych medycznych w gabinetach lekarskich.

1 komentarz do “12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy”

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.