Marcin Kozłowski

Mandat za nieprzepuszczenie karetki

Ostatnio w mediach pojawił się filmik, na którym widać jak kierowca busa nie chce przepuścić karetki transplantacyjnej na sygnale. Zdarzenie miało miejsce na autostradzie A4, gdzie karetka wiozła serce do przeszczepu dla dziecka. Aktualnie policja poszukuje kierowcy busa. Mandat za nieprzepuszczenie karetki może wynieść 500 zł.

Pojazdy uprzywilejowane na drogach

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, uczestnicy ruchu mają obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Do takich na pewno należy karetka transplantacyjna.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Jak rozpoznać pojazd uprzywilejowany?

Prosto – wysyła niebieskie sygnały świetlne oraz jednocześnie sygnały dźwiękowe. Nie jest trudno go zauważyć lub usłyszeć. Dlaczego kierowca busa nie chciał przepuścić karetki? Nie wiem, ale mam nadzieję, że sprawa zostanie skierowana do sądu.

Całe zdarzenie możecie obejrzeć na filmiku.

Uprawnienia pojazdów uprzywilejowanych

Kierowa pojazdu uprzywilejowanego może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju. Nie musi stosować się także do znaków i sygnałów drogowych.

Warunkiem niestosowania się do przepisów jest uczestnictwo:

  1. w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo
  2. koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
  3. w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych, albo
  4. w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.

Bez wątpienia, transport serca dla dziecka oczekującego na przeszczep jest uczestnictwem w akcji związanej z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego.

Mandat za nieprzepuszczenie karetki

Za nieprzepuszczenie karetki kierowca busa może dostać mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych.

Uważam jednak, że w takim przypadku, policja powinna skierować sprawę do sądu, ponieważ sąd w takiej sytuacji może nałożyć karę grzywny w wysokości 5 000 zł.

Mandat za nieprzepuszczenie karetki w wysokości 500 zł byłby raczej nagrodą dla tego kierowcy. Nie mogę zrozumieć, dlaczego kierowca busa nie potrafił zjechać na prawy pas. Ruch na autostradzie nie był duży, a na filmiku widać, że bez problemu mógł ustąpić miejsca.

W sytuacji kiedy słyszymy nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany, a stoimy w korku, najlepiej zacząć robić tzw. korytarz życia. Usprawni to zdecydowanie przejazd np. karetce, a w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Podsumowanie

  1. Pojazd uprzywilejowany to taki pojazd, który jednocześnie wysyła niebieskie sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe.
  2. Pozostali uczestnicy ruchu mają obowiązek przepuścić taki pojazd.
  3. Stojąc w korku, najlepiej utworzyć tzw. korytarz życia.
  4. Mandat za nieprzepuszczenie karetki na sygnale wynosi 500 zł.
  5. Sprawa może trafić do sądu, który może nałożyć karę grzywny do 5000 zł.

Jeżeli masz pytania związane z artykułem lub problem, skontaktuj się ze mną.

Od jakiegoś czasu, w ofercie znajdują się również szkolenia, które organizuję.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.