Marcin Kozłowski

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Strata bliskiej osoby jest ciężką sytuacją w życiu każdego człowieka. Tym bardziej jeżeli dochodzi do tego nagle, kiedy się tego nie spodziewamy np. na skutek wypadku komunikacyjnego lub błędu medycznego. Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej jest jednym z podstawowych roszczeń, którego można żądać w takiej sytuacji. Bez wątpienia, nie jest to miły temat, ale mimo wszystko warto wiedzieć co przysługuje w razie tragicznej śmierci bliskiej osoby.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Częstymi przypadkami niespodziewanej śmierci, są wypadki komunikacyjne. Osoba zostaje potrącona ze skutkiem śmiertelnym na pasach lub chodniku, a sprawca wypadku zostaje uznany winnym spowodowania jej śmierci. Jeżeli bliscy zmarłej osoby chcą dochodzić zapłaty zadośćuczynienia, swoje roszczenie muszą skierować do osoby odpowiedzialnej (zobowiązanej). W takiej, sytuacji będzie to ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku miał ubezpieczony samochód (wykupione OC).


Osoby najbliższe zmarłego, chcące uzyskać zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, powinni zgłosić się do ubezpieczyciela po jego wypłatę. Najczęściej wypłaca on bardzo niskie kwoty lub uznaje, że wnioskodawca nie był osobą bliską zmarłego. Przykładowo, ubezpieczyciele nagminnie twierdzą, że wnuk nie był osobą bliską dla babci lub dziadka. Nie jest to prawdą – orzecznictwo stoi na stanowisku, że wnuk jest taką osobą. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę fakt jakie łączyły relacje te osoby – od tego może zależeć czy zadośćuczynienie zostanie wypłacone i jaka to będzie kwota.

W terminie 30 dni ubezpieczyciel powinien ustosunkować się do przedstawionego żądania. Jeżeli wypłacona przez ubezpieczyciela kwota wydaje się zbyt mało (a najczęściej tak jest), sprawę można skierować do sądu. Należy określić dochodzoną pozwem kwotę i uzasadnić żądanie zadośćuczynienia (pokrótce opisać relacje ze zmarłym). Bardzo ważne jest to, żeby powołać świadków na okoliczności, które są opisywane w pozwie. Ich celem będzie przedstawienie relacji ze zmarłym, dlatego warto, żeby były to osoby, które dobrze znały zmarłą i powoda.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej – podstawy dochodzenia

Podstawą dochodzenia zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej jest art 446 §4 k.c.

Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Uwaga! §4 art. 446 k.c. wszedł w życie 3 sierpnia 2008 r., dlatego też przyjęło się, że jeżeli czyn niedozwolony (np. wypadek komunikacyjny) nastąpił przed tą datą, a jego skutkiem była śmierć, podstawą żądania zadośćuczynienia będzie art. 448 k.c. w zw. z art. 24 § 1 k.c.

Nie musicie się jednak przejmować wskazaniem podstawy prawnej, ponieważ najczęściej zajmie się tym radca prawny, który prowadzi sprawę. Musi on ustalić kiedy miał miejsce wypadek komunikacyjny – od tego zależy jaką wskaże podstawę prawną.

Czym jest krzywda?

Krzywdą nazywa się tzw. szkodą niemajątkową. Jest to ból psychiczny, cierpienie, smutek, który odczuwa się po utracie bliskiej osoby. Ciężko jest ocenić i wycenić rozmiar krzywdy, ale trzeba tego dokonać, aby móc żądać zadośćuczynienia. Tej oceny dokonuje sąd. Określając rozmiar krzywdy sąd bierze się pod uwagę m.in. poczucie osamotnienia, cierpienia moralne, wstrząs psychiczny doznany po śmierci bliskiego, a także rodzaj i intensywność łączącej więzi zmarłego z powodem.

Musicie również pamiętać, że podczas rozprawy sąd będzie chciał dowiedzieć się jak wyglądały relacje osób poszkodowanych ze zmarłym. Dla wielu osób oczywistym może być, że relacje między dzieckiem a zmarłym rodzicem były dobre, ale nie wystarczy powiedzieć, że były dobre. Trzeba to dokładnie opisać m.in. opowiedzieć jak wyglądały relacje z rodzicem, czy spędzano razem święta, o czym rozmawiano, jak długo mieszkano razem. Doskonale wiem, że to wszystko może być trudne, ale sąd musi usłyszeć te zeznania z ust powodów.

Pozostałe roszczenia osób bliskich zmarłego

Z powodu śmierci osoby bliskiej, można dochodzić jeszcze:

  1. odszkodowania za pogorszenie się sytuacji życiowej,
  2. renty,
  3. zwrotu kosztów pogrzebu.

We wcześniejszych wpisach możecie przeczytać na temat roszczeń poszkodowanych oraz renty dla poszkodowanych.

Podsumowanie

Jeżeli Wasi bliscy zmarli z powodu wypadku lub błędu medycznego czy innej tragicznej sytuacji, możecie dochodzić:

  1. zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej
  2. odszkodowania za pogorszenie się sytuacji życiowej,
  3. renty,
  4. zwrotu kosztów pogrzebu.

Jeżeli będziecie mieli pytania, zapraszam Was do kontaktu.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.