Marcin Kozłowski

Wypowiedzenie umowy podczas choroby

Ostatnio zadano mi pytanie, czy podczas choroby można wypowiedzieć umowę o pracę? Odpowiedziałem, jak na rasowego prawnika przystało, „Cóż, to zależy”. Wypowiedzenie umowy podczas choroby przez pracownika jest możliwe, ale przez pracodawcę już niekoniecznie.

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się:

  1. Czy pracownik może złożyć skutecznie wypowiedzenie umowy będąc na zwolnieniu lekarskim?
  2. Co w przypadku, kiedy pracodawca chce zwolnić pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim?
  3. Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia?
  4. Czy po otrzymaniu wypowiedzenia, pracownik może iść do lekarza po L4
    i powiedzieć, że wypowiedzenie jest nieskuteczne?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma zdecydowanie więcej czasu do przemyśleń, niż w trakcie wykonywania swoich obowiązków w firmie. A to pensja nie przyszła na czas, ktoś inny zarabia więcej, szef za dużo krzyczy itp. Pewnie wiecie o czym piszę.

Podobnie pracodawca może na spokojnie ocenić wykonywaną pracę przez pracownika, kiedy ten akurat znowu choruje.

Obaj mogą dojść do podobnych wniosków – trzeba to skończyć i poszukać czegoś lub kogoś nowego. Jednak pracodawca i pracownik nie mają takich samych praw w tym przypadku.

Wypowiedzenie umowy podczas choroby przez pracownika

Wyobraź sobie: leżysz właśnie pod kocem z termometrem, pijesz kolejną herbatę z cytryną, gdzieś tam w oddali jest paczka chusteczek i nagle dostajesz telefon z ofertą nowej pracy. Brzmi świetnie?

Jest tylko jeden warunek – musisz zacząć w następnym miesiącu. Twoje zwolnienie lekarskie ma potrwać jeszcze tydzień, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Jak wrócisz, złożysz wypowiedzenie, zacznie biec termin dwóch tygodniu, to będzie już kilka dni nowego miesiąca. Nowy pracodawca nie będzie czekać.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika jest możliwe, jeżeli składa je pracownik.

Jest to jeden z przywilejów pracownika. Może złożyć wypowiedzenie umowy przebywając na zwolnieniu lekarskim i jest ono skuteczne z dniem złożenia, a nie z dniem powrotu do pracy po chorobie.

Sprawdź również, co się dzieje, jeżeli zachorujesz w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Wypowiedzenie umowy pracownikowi podczas choroby

Niestety, jako pracodawca nie masz już takiego uprawnienia. Jeżeli doszedłeś do wniosku, że lepiej zatrudnić kogoś innego (wymienić na lepszy model, ewentualnie tańszy), to musisz poczekać aż pracownik wróci ze zwolnienia lekarskiego.

Przepisy prawa pracy (konkretnie art. 41 kodeksu pracy) jasno stwierdzają, że co do zasady nie można zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

„Inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy” to m.in. zwolnienie lekarskie. Orzecznictwo wielokrotnie potwierdziło to stanowisko, więc nie ma co ryzykować i składać wypowiedzenia umowy podczas choroby pracownika.

Wypowiedzenie umowy przed zwolnieniem lekarskim pracownika

Co w sytuacji, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie pracownikowi, a kilka dni później pracownik zachoruje?

W takim wypadku, okres wypowiedzenia nie przedłuża się o okres zwolnienia lekarskiego pracownika. Skutek (rozwiązanie umowy) może nadejść w trakcie choroby pracownika.

Wyobraźmy sobie inną sytuację.

Pracodawca wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy, a ten tego samego dnia idzie do lekarza po zwolnienie lekarskie, które obejmuje dzień wręczenia wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji ma zastosowanie art. 41 k.p.?

Nie. Sądy jednoznacznie stwierdzają, że ochrona z art. 41 k.p. nie ma zastosowania w tej sytuacji. Sąd Najwyższy to potwierdził w jednej ze swoich uchwał (sygn. akt I PZP 68/92):

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p.

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, nie ma co kombinować. Zwolnienie lekarskie nie pomoże.

Podsumowanie

  1. Pracownik może skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy podczas choroby.
  2. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi w trakcie jego zwolnienia lekarskiego.
  3. Wypowiedzenie umowy przed zwolnieniem lekarskim jest skuteczne.
  4. Przedstawienie zwolnienia lekarskiego, które obejmuj ten sam dzień co wypowiedzenie, po otrzymaniu wypowiedzenia, nie uchroni pracownika przed zwolnieniem z pracy.

W przypadku wątpliwości czy możesz zwolnić pracownika lub czy pracodawca nie złamał przepisów zwalniając Cię, skontaktuj się ze mną. Rozwiążę Twoje problemy 🙂

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.