Marcin Kozłowski

Jak zrobić korytarz życia?

Jak zrobić korytarz życia?

Jeżeli jesteście kierowcami, to na pewno słyszeliście o tym, że niedawno wprowadzono przepisy dotyczące korytarza życia. Oglądając różne filmiki przedstawiające jak kierowcy zachowują się kiedy zbliża się ambulans na sygnale, można mieć wrażenie, że nadal nie wiedzą na czym to polega. Czym jest i jak zrobić korytarz życia?

Wyjaśnię Wam dzisiaj:

 1. czym jest korytarz życia?
 2. jak zrobić korytarz życia?
 3. czym jest metoda prawej dłoni?
 4. jakie pojazdy są uprzywilejowane?
 5. jakie są przepisy dotyczące korytarza życia?

Czym jest korytarz życia?

Kiedy słyszymy korytarz życia, od razu pojawia się nam w głowie obraz rozjeżdżających się samochodów, które robią miejsce dla pojazdu uprzywilejowanego.

Często też w tym obrazie pojawiają się samochody (a ściślej „kierowcy), które chcą skrócić sobie drogę i ruszają za pojazdem uprzywilejowanym lub jadę pod prąd, żeby móc opuścić korek. Ciężko określić te osoby neutralnymi epitetami.

Korytarz życia jest metodą stworzenia wolnego miejsca dla pojazdów uprzywilejowanych (ratowniczych). Polega na przesunięciu się pojazdów stojących w kierunku najbliższych krawędzi drogi.

Jak zrobić korytarz życia?

Pojazdy stojące w korku powinny ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Najlepiej przez niezwłoczne usunięcie się z drogi pojazdom uprzywilejowanym.

To w którą stronę mają zjechać kierowcy, zależy od ilości pasów ruchu. Jak zrobić korytarz życia kiedy mamy jeden pas, a kiedy dwa, a co jak są trzy pasy ruchu?

Dwa pasy ruchu w tym samym kierunku.

Jeżeli mamy jezdnię z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierowcy z lewego pasa przesuwają się jak najbliżej lewej krawędzi, a kierowcy z prawego pasa jak najbliżej prawej krawędzi.

Więcej niż dwa pasy ruchu w tym samym kierunku.

W przypadku gdy na jezdni mamy więcej niż dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, kierowcy z lewego pasa zjeżdżają jak najbliżej lewej strony krawędzi, a kierowcy z pozostałych pasów zjeżdżają jak najbliżej prawej strony krawędzi.

Metoda prawej dłoni

Jeżeli macie problemy z zapamiętaniem, to pomocna może być metoda prawej dłoni.

Kciuk prawej dłoni obrazuje nam pojazdy na lewym pasie, pozostałe palce to pojazdy na pozostałych pasach. Przerwa między kciukiem, a palcem wskazującym to korytarz życia, czyli miejsce dla pojazdu uprzywilejowanego.

Również Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dla nas materiały pomocnicze, do których odsyłam.

Które pojazdy są uprzywilejowane?

Skoro już wiemy, że mamy ułatwiać przejazd pojazdom uprzywilejowanym, warto jeszcze dowiedzieć się które pojazdy są uprzywilejowane.

Pojazd uprzywilejowany jest prosto rozpoznać – wysyła on niebieskie sygnały świetlne oraz jednocześnie sygnały dźwiękowe. Nie jest trudno go zauważyć lub usłyszeć.

Jeżeli wysyła jedynie sygnały świetlne, to nie jest pojazdem uprzywilejowanym.

Uregulowania prawne korytarza życia

Uregulowania prawne dotyczące tego jak zrobić korytarz życia zaczęły obowiązywać w Polsce 6 grudnia 2019 r.

Do tej pory był jedynie obowiązek ułatwienia przejazdu, jednak nie było wyjaśnień jak zrobić korytarz życia.

Art. 9 ustawy o ruchu drogowym:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Z powyższego artykułu wynikało jedynie, że należy ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. To w jaki sposób należy postąpić wyjaśniono niedawno, poprzez dodanie kolejnych ustępów do art. 9. Opisałem je powyżej.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na ust. 3 art. 9:

Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.

Dopiero jak pojazd uprzywilejowany przejedzie, można kontynuować jazdę uprzednio zajmowanym pasem ruchu.

Kary za utrudnianie przejazdu

Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu jest wykroczeniem i w grę wchodzi art. 97 kodeksu wykroczeń. Wynika z niego, że za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym grozi kara grzywny do 3 000 zł.

Mało tego, jeżeli na skutek takiego zachowania doszło by do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w grę wchodzi odpowiedzialność z art. 86 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim można również orzec np. zakaz prowadzenia pojazdów.

Praktycznie, tego typu sprawy kończą się w sądzie, a sąd może wymierzyć karę grzywny do 5 000 zł.

Pamiętajcie o tych karach i swoich obowiązkach, aby później nie było takich sytuacji jak opisanych przeze mnie w artykule o mandatach za nieprzepuszczanie pojazdów uprzywilejowanych.

Podsumowanie:

 1. Korytarz życia to metoda stworzenia wolnego miejsca dla pojazdów uprzywilejowanych poprzez przesunięcie się stojących pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi.
 2. Można zastosować regułę prawej dłoni: kciuk to pojazdy z lewego pasy, które przesuwają się na lewo, a reszta palców (pojazdów) na prawo. Wolne miejsce pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym to korytarz życia.
 3. Przepisy o tym jak zrobić korytarz życia obowiązują od 6 grudnia 2019 r.
 4. Za utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym grozi kara grzywny do 3 000 zł, a także utrata prawa jazdy.
 5. Jeżeli sprawa skończy się w sądzie, to sąd może wymierzyć karę grzywny do 5 000 zł.
 6. Pojazd uprzywilejowany, to pojazd wysyłający jednocześnie niebieskie sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe.

Jeżeli macie pytania lub potrzebujecie pomocy prawnej, zapraszam do kontaktu.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.