Marcin Kozłowski

Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Planując wakacje za granicą, na pewno warto dobrze się przygotować do takiego wyjazdu. Przeanalizować ceny, przygotować odpowiednią ilość gotówki, zadbać o bilety, a także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas urlopu nie planujesz chorować, ale lepiej dmuchać na zimne. W dzisiejszym wpisie dostaniecie odpowiedź na pytanie – jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Dysponując Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz skorzystać z pomocy medycznej w publicznych placówkach medycznych w kraju, w którym przebywasz. Pamiętaj jednak, że bezpłatną pomoc uzyskasz, jeżeli skorzystasz z tzw. publicznej służby zdrowia, a nie prywatnych gabinetów.

Warto o tym pamiętać, ponieważ często w małych turystycznych miejscowościach znajdują się prywatne gabinety, za leczenie w których będziesz musiał zapłacić.

Pamiętaj również o tym, że w niektórych państwach możesz zostać poproszony o dokument tożsamości np. dowód osobisty lub paszport.

Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Niedawno zadzwonił do mnie kolega z pytaniem „Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?”. Okazało się, że niedługo wyjeżdża na urlop i gdzieś coś słyszał o tej karcie, ale za dużo nie wiedział, dlatego wolał się upewnić.

Cóż, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w jakiejkolwiek placówce NFZ.

Wyrobienie EKUZ nie trwa długo.

Przykładem niech będzie sytuacja, którą miałem kilka tygodni temu:

Pamiętam, jak spotkałem koleżankę przed sądem i zaczęliśmy rozmawiać. W międzyczasie podeszła do nas znajoma i powiedziała, że idzie wyrobić EKUZ, ponieważ za tydzień wyjeżdża. Oddział Wojewódzki NFZ w Łodzi znajduje się bardzo blisko sądu (po sąsiedzku). Z koleżanką rozmawiałem ok. 30 min, kiedy żegnaliśmy się, zauważyłem znajomą, wychodzącą z budynku NFZ. Poinformowała mnie, że już ma kartę i wszystko sprawnie zostało załatwione 🙂

Jeżeli jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku elektronicznie (mailem), poczekasz trochę dłużej – ok. trzech dni.

Czy EKUZ obowiązuje wszędzie?

Nie. I warto to zapamiętać. Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz posłużyć się wyłącznie państwach członkowskich UE lub EFTA.

Do czego uprawnia EKUZ?

 

Dzięki EKUZ możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w państwie, w którym przebywasz (jeżeli znajduje się na liście państw członkowskich UE lub EFTA).

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej rzeczy!

W danym państwie będziesz traktowany tak jak jego obywatel, a oznacza to, że będziesz mógł skorzystać z darmowych świadczeń, które są oferowane w tym państwie. Jeżeli jakieś świadczenie jest płatne za granicą, a w Polsce nie, to nie ma to znaczenia – będziesz musiał zapłacić.

Wspominałem już o tym, ale pamiętajmy również, że EKUZ uprawnia do korzystania z powszechnej służby zdrowia, a nie z prywatnych gabinetów.

Zbliża się okres wyjazdów – dłuższych, krótszych – bez znaczenia. Choroba może nas dopaść wszędzie, dlatego warto pomyśleć o karcie EKUZ już teraz. Jest jeszcze jeden ważny powód – kolejki. Im bliżej cieplejszych miesięcy, mogą być dłuższe.

EKUZ nie uprawnia do leczenia planowanego.

Karta EKUZ nie uprawnia do tzw. planowanego leczenia zagranicą. Nie możesz się nią posłużyć w przypadku zaplanowania jakiegoś zabiegu w obcym państwie. Do takich sytuacji przewidziane są inne instytucje w naszym prawie, a o których opowiem następnym razem.

Jeżeli macie jakieś pytanie, możecie do mnie napisać wypełniając formularz kontaktowy na blogu lub za pośrednictwem facebook’a.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.