Marcin Kozłowski

Czym jest własnoręczny podpis?

Jeżeli wysyłaliście kiedyś jakieś urzędowe pismo, to na pewno wiecie, że jedną z jego ważniejszych części jest podpis. Niby nic takiego, a nie raz sprawia kłopoty np. ubezpieczycielom. Co jakiś czas dostaję pytanie, czy wniosek ubezpieczyciela o udostępnienie dokumentacji medycznej z kserem podpisu jest prawidłowy. Wyjaśnię dzisiaj, czym jest własnoręczny podpis i czy ksero podpisu spełnia wymagania własnoręcznego podpisu.

Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej

O udostępnianiu dokumentacji medycznej pisałem już na blogu, dlatego odsyłam do mojego artykułu na ten temat. Wyjaśniłem tam szczegółowo kto i kiedy może żądać dokumentacji medycznej pacjenta.

Przypomnę jedynie, że zakres przekazywanych informacji, zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i restrukturyzacyjnej obejmuje następujące dane:

  1. przyczyny hospitalizacji, wykonane w jej trakcie badania diagnostyczne i ich wyniki, inne udzielone świadczenia zdrowotne, wyniki leczenia i rokowania oraz wyniki sekcji zwłok, jeżeli została przeprowadzona,
  2. przyczyny leczenia ambulatoryjnego, wykonane w jego trakcie badania diagnostyczne i ich wyniki, inne udzielone świadczenia zdrowotne, wyniki leczenia i rokowania,
  3. wyniki przeprowadzonych konsultacji,
  4. przyczyna śmierci ubezpieczonego.

Czym jest własnoręczny podpis?

Jakie warunki musi spełniać podpis, aby można go uznać za podpis?

Niby wszyscy wiemy, że jak składamy jakieś pismo do urzędu, to powinniśmy się pod nim podpisać imieniem i nazwiskiem. Niestety, niektórzy mają problem ze zrozumieniem czym jest własnoręczny podpis i co przez to rozumieć.

Z pomocą przychodzi nam kodeks cywilny, który wyjaśnia:

Art. 78 §1


Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. (…)

Kluczowe jest słowo „własnoręczny”, które należy rozumieć dosłownie. Podpis pod oświadczeniem woli (np. wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej), musi zostać złożony własnoręcznie.

Czym nie jest własnoręczny podpis?

Wymogów podpisu własnoręcznego nie spełnia np.

  1. napisanie imienia i nazwiska w dokumencie tekstowym na komputerze,
  2. pieczątka na której znajduje się nasze imię i nazwisko,
  3. nadrukowanie imienia i nazwiska,
  4. ksero własnoręcznego podpisu.

Musicie mieć świadomość, że pomimo umieszczenia własnego imienia i nazwiska, powinniście jeszcze złożyć na piśmie swój podpis, aby było ono prawidłowo sporządzone.

W przypadku wysyłania pisma do sądu np. pozwu lub pisma w toku sprawy, jeżeli nie podpiszecie się własnym imieniem i nazwiskiem, a np. tylko będzie wydrukowane Wasze imię i nazwisko, to sąd wezwie Was do uzupełnienia braku w postaci podpisu.

Ubezpieczycielom często zależy na otrzymaniu dokumentacji medycznej, ponieważ muszą wypłacić odszkodowanie. Pacjent rzadko przesyła kompletną dokumentację medyczną, dlatego ubezpieczyciele zgłaszają się do podmiotów medycznych, w których leczył się pacjent z wnioskiem o informację lub dokumentacje medyczne. Sami chcą zweryfikować stan zdrowia pacjenta i stwierdzić np. jaki jest uszczerbek na zdrowiu i jak wysokie powinno być wypłacone przez nich odszkodowanie.

Niestety, nieraz wnioski, które przesyłają zawierają jedynie nadruk podpisów, dlatego podmioty medyczne powinny wzywać ubezpieczycieli do przesłania prawidłowo uzupełnionego wniosku. Przez to wydłuża się postępowanie likwidacyjne i pacjenci dłużej czekają na wypłatę odszkodowania.

Jak widać, nawet profesjonalne podmioty mają problem ze zrozumieniem czym jest własnoręczny podpis.

Podsumowanie

  1. pod wnioskiem powinien znaleźć się własnoręczny podpis,
  2. własnoręcznym podpisem nie jest ksero podpisu lub pieczątka z podpisem,
  3. własnoręczny podpis musi zostać złożony własnoręcznie J nawet jeżeli piszemy pismo na komputerze,
  4. podmioty medyczne powinny wzywać ubezpieczycieli do przesyłania prawidłowo podpisanych wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Jeżeli nadal zastanawiacie się czym jest własnoręczny podpis, zapraszam do kontaktu, wyjaśnię wszelkie wątpliwości.

Jestem radcą prawnym. Mieszkam i pracuję w Łodzi. Doradzam w zakresie prawa medycznego, danych osobowych i spółek handlowych. Więcej o mnie tutaj.

Najnowsze Wpisy:

Kategorie:

Archiwa:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.